Kızlık zarı dikimi izmir

Latince himen yada hymen olarak kızlık zarı, kadınların vajinanın girişini kaplayan, ortalama 3 milimetre kalınlıkta yapıdır. İnce kapiler (kılcal) damarlarla çevrili olmakla birlikte her kadında farklı şekillere sahip olabilmektedir. Kızlık zarı olarak bilinen yapı ilk cinsel ilişki sonrası deformasyona uğrayabilir ve toplumdaki bireylerin büyük bir çoğunluğunda bu bekaret ile ilişkilendirilmektedir. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi konusuna değineceğiz.

Kızlık zarı anatomik türleri nelerdir?
Her kadında kızlık zarı farklı bir anatomik şekilde olabilmektedir. Esnek zar toplumda kadınlarda %70 ile &90 arasında farklı toplumlarda gözlenebilir. Bunun dışında çok delikli, az delikli, yarım ay, ortadan iki delikli ve kadınlarda %0.1 oranında görülen deliksiz kızlık zarı en sık bilinen kızlık zarı türleridir.

Kızlık zarı dışarıdan görünür mü?

Kızlık zarı ortalama 3 santimetre içeride olduğu için genellikle görünmesi zordur. Bu ortalama mesafe kilolu kadınlarda daha da artmaktadır. Kızlık zarı kontrolü (toplum arasında bekaret kontrolü olarak geçmektedir.) sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir hekimin muayenesi ile yapılabilir.

Bekaret kontrolü nasıl yapılır?

Bekaret kontrolü mutlaka bir kadın doğum uzmanı hekimce gerçekleştirilebilir. Ağrısız bir uygulamadır, kadın dış cinsel organında dış dudakların çekilmesi ile kontrol gerçekleştirilir. Kilolu kadınlarda kolposkopi cihazı ile daha içeride olan kızlık zarı gözlemlenip bekaret kontrolü gerçekleştirilebilir.

Kızlık zarının görevi nedir?

Kızlık zarının görevi konusunda tıp literatürleri tam bir görüş birliğine sahip değillerdir. Bazı kaynaklarda vajinanın ve kadın üreme organlarının bakteri, virüs vb. patojen organizmalara karşı korunması işlevi öneri sürülse de, delikli yapı bu teoriyi tam geçerli kılmamaktadır.

Kızlık zarı nasıl yırtılır?

Kızlık zarı yırtılması cinsel ilişki ile birlikte, ameliyat esnasında ya da herhangi bir kaza sonrası travmatik olarak gerçekleşebilmektedir. Kızlık zarı genel olarak sürtünme vb. durumlarla yırtılmaz. Mutlaka erkek cinsel organı, yabancı bir maddenin giriş çıkışı sonrası deformasyona uğrayabilmektedir.

Toplumumuzda kızlık zarı dikimi başka hangi isimlerle ifade edilmektedir?

Latincede himenoplasti yani himen estetiği olarak bilinen kızlık zarı dikimi uygulaması, toplum arasında kızlık zarı onarımı, kızlık zarı tamiri vb. isimlerle de ifade edilmektedir.

Kızlık zarının esnek olması ne gibi durumlar ortaya koyabilmektedir?

Kızlık zarının esnek oluşu, cinsel ilişki esnasından kanamaya neden olmayabileceği için eşler arasında ciddi bir güven kaybı oluşturabilmektedir. Bu anlamda kızlık zarı kontrolü, bekaret kontrolü için hekim kontrolü gerçekleştirilebilmektedir.

Kızlık zarı deliksiz olur mu?

Kızlık zarın her bin kadından birinde deliksiz olabilir. Bu durum adet döneminde kanamanın dışarıya yol bulamaması sonucu ağrılı adet dönemleri geçmesine neden olmaktadır. Bu tür bir durumda mutlaka cerrahi operasyon önerilmektedir.

Sizlerde kızlık zarı dikimi, bekaret kontrolü, kızlık zarı tamiri ve onarımı gibi konularda Op.Dr. Özlem Gültekin Kliniğini arayabilirsiniz

Vajina estetiği günümüzde daha da yaygınlaşan bir konu. Sizlerde kızlık zarı dikimi, tamiri ve onarımı ile bekaret kontrolü yaptırmak isterseniz  0-232-464-94-74 numaralı telefondan hastalar için İzmir’de merkezi olan Op.Dr. Özlem Gültekin Kliniği ni arayabilirsiniz.